ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

هر روز از ساعت 15:00 به مدت 170 دقیقه

موسوی گفت: بر اساس ماده 65 قانون با تخلفات نامزدهای انتخابات در حین تبلیغات چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی برخورد قانونی خواهد شد.

دکتر موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در برنامه «برگ برنده» رادیو انتخابات با اشاره به اعلام اسامی نهایی نامزدهای انتخابات گفت: بعد از اعلام نهایی اسامی نامزدها به فرمانداران مراکز حوزه انتخابیه، آنها اسامی نامزدها را منتشر کردند و به زودی در دسترس عموم مردم قرار می گیرد.

وی با اظهار به اینکه بعد از انتشار اسامی نامزدها به صورت عمومی، تبلیغات شروع می شود، بیان کرد: از بامداد روز پنج شنبه 24 بهمن ماه تبلیغات نامزدهای انتخابات شروع می شود و به مدت یک هفته تا ساعت 8 روز پنج شنبه یکم اسفند ادامه پیدا می کند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه قانون به منظور ساماندهی تبلیغات نامزدها فرصت هایی را فراهم کرده است، گفت: قانون به نامزدهای انتخابات اجازه داده است تا ستادهای تبلیغاتی خود را در همه شهرها، مراکز، بخش ها و شهرستان ها و کلانشهر ها دایر کنند. و فعالیت های تبلیغاتی خود و هوادارانشان را در این مدت یک هفته ساماندهی کنند.

وی به تاثیر تبلیغات اشاره کرد و گفت: نامزدهای انتخابات مجاز هستند تا بر مبنای قانون بتوانند تبلیغاشان را انجام دهند. مهمترین ویژگی تبلیغات این است که در جامعه هیجان ایجاد می کند و باعث مشارکت بیشتر مردم می شود.

موسوی نامزدهای انتخاباتی مجلس و هواداران آن ها را مورد خطاب قرار داد و متذکر شد: در این دور از انتخابات سعی کنند ظرفیت ها و توانمندی های خود و نامزدهای خود را معرفی کنند. طرح موضوع کنند و به مردم آن ها را معرفی کنند تا مردم با آگاهی و شناخت بیشتری در روز انتخابات شرکت و بهترین ها را انتخاب کنند.

وی با اظهار به اینکه نامزدهای انتخابی از تخریب همدیگر بپرهیزند، متذکر شد: از فرصتی که در اختیارشان است برای تخریب رقبایشان استفاده نکنند بلکه ظرفیت های خودشان را معرفی کنند. مردم هم بر مبنای این ظرفیت ها نمایندگانشان را انتخاب و روانه مجلس می کنند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به برخی از فعالیت های نامزدهای مجلس در شبکه های اجتماعی گفت: اقداماتی همانند افزایش عضو در یک کانال منتسب به یک نماینده در ازای گرفتن پول منع قانونی دارد و تخلف محسوب می شود. کانال های مجاز و فضای مجازی که در اختیار ما هست هم سازماندهی می شوند و بر مبنای اصول از پیش تعیین شده فعالیت می کنند اما اگر به شیوه های دیگری سعی در جذب افراد مختلف به عنوان حامیان هستند، اشکال بر آن وارد است و دستگاه های قضایی ورود می کنند و برخورد خواهند کرد.

وی از تاثیرگذاری فضای مجازی بر انتخابات گفت و اظهار کرد: استفاده از فضای مجازی روی انتخابات خیلی تاثیر زیادی خواهد داشت. بسیاری از نامزدها هم از شیوه قدیمی تبلیغاتی چاپ عکس و بنر و امثالهم و چسباندن آن ها بر در و دیوار پرهیز می کنند و بیشتر همتشان را بر معرفی خود بگذارند.

موسوی با تاکید بر اینکه با تخلفات نامزدهای انتخابات در حین تبلیغات چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی برخورد قانونی خواهد شد، توضیح داد: ما بر اساس ماده 65 قانون که در سال 1395 اصلاح و به قانون اضافه شده است اعلام کرده هر آنچه در فضای واقعی جرم است و تبلیغات شان تخلف از قانون است مشابه آن در فضای مجازی هم همین حکم را دارد و برخوردهای قانونی خواهد شد.

وی افزود: نوشتن و گفتن و اظهار مظاهر خلاف واقعیت، انتشار نظر مقامات و اشخاص، فریب و اغوای مردم از طریق سو استفاده از اعلام نظر یا عکس شخصیت ها و مقامات دولتی، هر گونه هتک حرمت به نامزدها، انجام هر گونه فعالیت تبلیغاتی نظیر سخنرانی و انتشار محموله های تبلیغاتی به نفع نامزد خاص خارج از مدت قانونی تبلیغات، اخلال و بر هم زدن اجتماعات و سخنرانی های قانونی از جمله این تخلفات هستند که در صورت احراز برخورد قانونی خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • شاهد فقر فرهنگی در برنامه های کاندیدا های مجلس هستیم

  • گرگان و آق قلا دارای 5500 نفر رای اولی است

  • 170 شعبه اخذ رای در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه فعال خواهند بود

  • تامین آب و توسعه راه های ارتباطی از مطالبات مردم تنگستان است

  • انتخابات بهار سیاسی کشور است/ مازندران 114 هزار رای اولی دارد

  • اشتغال و توسعه اقتصاد مطالبه مردم شهرستان دشتی است

  • 75 هزار و 517 نفر واجد شرایط اخذ رای در کنگان هستند

  • نیازمند قوانینی در جهت رفع کمبودها و توسعه زیرساخت ها هستیم

  • توانایی در انجام وظایف از خصوصیات یک نماینده اصلح است

  • فضای دو قطبی ایجاد شده در زمان انتخابات برای پیشبرد منافع جز عده ای نیست